Ochwat
Dla właściciela konia niezwykle ważne jest, aby był w stanie rozpoznać wczesne oznaki ochwatu, aby na samym początku zwalczyć silny ból i uniknąć chronicznej kulawizny. Już po zdiagnozowaniu konia możesz zrobić kilka rzeczy, aby pomóc mu w wyzdrowieniu, w tym także złagodzić ból za pomocą butów.
Ochwat jest lokalną manifestacją ogólnoustrojowego załamania organizmu. Jego pojawienie się mówi o toczącym się procesie zapalnym. Dlaczego umiejscawia się w kopytach, nie jest do końca zrozumiałe.
Choroba pojawia się, gdy komórki blaszki nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych z krwi i odłączają się od kości kopytowej. W ciężkich przypadkach kość kopytowa zacznie się obracać w dół i może przebić podeszwę kopyta.
Konia który jest w fazie ostrej ochwatu łatwo rozpoznać. Jego pozycja jest charakterystycznie przechylona do tyłu. Koń stara się nie obciążać przedniej części kopyta gdzie rozpoczyna się oddzielanie puszki kopytowej i przenosi cały ciężar na piętki.
W fazie ostrej ochwatu koń odczuwa bardzo silny ból. Jest to oraz który łamie serce każdego właściciela konia.
Zanim jednak rozwinie się tak dramatyczny stan pojawiają się oznaki, które warto znać by je rozpoznać i zacząć działać odpowiednio wcześnie.
Wczesne oznaki ochwatu i skuteczne leczenie

Jak rozpoznać wczesne oznaki ochwatu u konia
- – Nietypowe zachowanie:
Każdy koń inaczej manifestuje złe samopoczucie. Niektóre izolują się i nie chcą spędzać czasu w stadzie; inne stają się nadmiernie marudne; niektóre wydają się przygnębione i ospałe. Jeszcze inne konie mogą wykazywać szybki oddech lub nadmierne pocenie się a także niechęć do podnoszenia kopyt do czyszczenia jak zwykle. Wyraźnym sygnałem bólu kopyt jest unikanie żwiru lub kamieni, podczas gdy koń zwykle był skłonny pokonywać każdy teren.
- Skrócone kroki:
Dotknięte ochwatem konie często skracają krok i starają się odrywać kopyta od podłoża szybko. Krótkie, ostrożne kroki są najbardziej widoczne, gdy koń idzie po twardej lub kamienistej powierzchni lub podczas zawracania. Podczas odpoczynku koń często przenosi ciężar z jednej nogi na drugą i woli stać z tylnymi nogami umieszczonymi głębiej pod tułowiem.
- Gorące lub obolałe kopyta:
Chociaż wahania temperatury w kopytach twojego konia są normalne, nie powinny one pozostawać gorące przez wiele godzin. Koń, u którego rozwija się ochwat, może również miec bolesne podeszwy- zabierze kopyto, jeśli usićniesz podeszwę przy grocie strzałki.
- Sprawdź puls:
Gdy komórki blaszki zaczynają obumierać, brak dopływu krwi do kopyta powoduje pulsację graniczną w wiązce naczyniowej. Możesz wtedy wyczuć puls, przesuwając palcami po obu stronach tylnej części pęciny, aż poczujesz miękką, grubą żyłę pod skórą. Jeśli koń jest zdrowy, prawie nie będziesz w stanie poczuć pulsu.
Wczesne oznaki ochwatu i skuteczne leczenie
Jeśli zauważysz niektóre z wyżej wymienionych objawów, być może nadszedł czas, aby skonsultować się z weterynarzem, ponieważ oznaki ochwatu należy zawsze traktować jako nagły wypadek medyczny. z powiadomieniem weterynarza nie powinieneś czekać, jeśli masz miniaturowego kucyka lub konia rasy ciężkiej, ponieważ mogą one być bardziej podatne na rozwój ochwatu z powodu braku ruchu lub otyłości.
Otyłość jest jednak tylko jedną z wielu znanych przyczyn ochwatu. Zrozumienie przyczyn ochwatu może również dostarczyć cennej wiedzy na temat zapobiegania rozwojowi choroby. Na początek należy zawsze zachować ostrożność podczas wypasu bujnych pastwisk, zwłaszcza między późnym rankiem a późnym popołudniem gdyż zawartość cukru w roślinach jest w tym czasie najwyższa. Najbezpieczniej wypasać konie w nocy lub wczesnym rankiem.
Ruch. Badania wykazują, że aktywność fizyczna poprawia wrażliwość koni na insulinę.
Konie nie są stworzone do spożywania paszy o dużej zawartości cukru. Obecnie jego duże ilości znajdują się w bogatych w skrobię zbożach, które są głównym składnikiem mieszanek paszowych, a także na łąkach na których wypasamy konie. Ruch powoduje że organizm nie musi wytwarzać dużych ilości insuliny, której wysoki poziom jest czynnikiem ryzyka ochwatu.
Pomóż swojemu koniowi wyleczyć się z ochwatu
Diagnoza ochwatu odbywa się na podstawie obserwacji wymienionych wyżej objawów i jest potwierdzona zdjęciem rentgenowskim.
Pierwszym co można zrobić by ulżyć koniowi w bólu jest podanie leków przeciwzapalnych i postawienie go na głębokim, piaszczystym podłożu, które umożliwi takie ustawienie kopyta (pazurem do dołu) dzięki któremu proces rozrywania listewek zostanie przyhamowany. W fazie ostrej może pomóc postawienie konia w wodzie z lodem.
Kolejnym działaniem będzie wezwanie wyspecjalizowanego w leczeniu ochwatu kowala, który na podstawie zdjęć RTG wybierze najbardziej odpowiednia dla przypadku terapię. Zależnie od wielkości zniszczeń jakie dokonały się w kopytach konieczne może być użycie podków syntetycznych (zalecane jest użycie podków klejonych z prostej przyczyny – przybijanie podków boli.) lub butów dla koni. Koń powinien pozostawać pod ścisła kontrolą kowala oraz lekarza weterynarii przez cały okres rekonwalescencji.
Decyzja o sposobie leczenia powinna zawsze zależeć od opinii weterynarza i kowala prowadzącego konia. W przypadkach ostrych buty dla koni mogą nie byc wystarczającym wyborem.
Priorytetem w leczeniu ochwatu jest zapewnienie Twojemu cierpiącemu koniowi jak największego komfortu. Amortyzacja jaką dają miękkie, gumowe wkładki do butów lub syntetyczne tworzywo podków przyniesie koniowi ulgę.
Miękka ściółka w boksie i na padoku- gruba warstwa słomy lub wiórów drewnianych lub piasku który daje lepsze podparcie i ochwatowym kopytom. Chociaż twój koń nie będzie w tym czasie wykazywał chęci do ruchu nie znaczy to że musi stać w boksie odizolowany od koni. Postaraj się zaaranżować mu bezpieczny padok, z wiatą, lub boks angielski z którego będzie mógł widzieć inne konie. Zawsze pamiętaj że koń jest zwierzęciem stadnym, przystosowanym do życia na otwartych przestrzeniach. Zadbanie o te potrzeby zmniejszy stres jaki koń w tym czasie odczuwa i może wpłynąć na tempo regeneracji.
Buty dla koni zapewnią natychmiastową ulgę fizyczną, zmniejszając znacznie nacisk na uszkodzone struktury i zdejmując ciężar z przedniej części puszki kopytowej. Buty Scoot są szczególnie przydatne dla koni z ochwatem, ponieważ mają otwarty czubek, który eliminuje nacisk na najbardziej obolałe części kopyta. Możliwe sa takze modyfikacje kształtu buta mające na celu przesunięcie punktu oderwania do tyłu- zdjęcie nacisku z przodu kopyta, zahamowanie procesu rozrywania listewek i zmniejszenie napięcia zginaczy palców (na przykład poprzez użycie wkładek i podniesienie piętek) to podstawowe zadanie kowala w trakcie leczeni ochwatu.
Buty Scoot to idealne buty rehabilitacyjne dla koni z ochwatem
Scoot Boots są lekkie i elastyczne. Absorbują uderzenia, podobnie jak podeszwa twoich trampek, co pomaga zmniejszyć ból twojego konia. Jeśli potrzebujesz dodatkowej amortyzacji na wczesnym etapie rekonwalescencji, gdzie kopyta są najbardziej obolałe, możesz dodać do butów wkładek Scoot Pads. Ich użycie może wymagać zwiększenia rozmiaru butów, dlatego prosimy o poinformowanie naszego zespołu o stanie w jakim znajduje się koń przed zamówieniem butów i akcesoriów butów i akcesoriów
but Scoot Boot Punkt oderwania w bosym kopycie Zmodyfikowany Scoot Boot Punt oderwania w kopycie w bucie Scoot Boot
Buty dla koni w leczeniu ochwatu
Kolejną zaletą używania Scoot Boots dla Twojego konia z ochwatem jest wyjątkowy przepływ powietrza w tych butach. dzięki temu koń może pozostawać w kopytach przez całą dobę. Oznacza to, że nie musisz odsłaniać obolałych kopyt swojego konia, zdejmując buty, aby umożliwić ich wyschnięcie i przewietrzenie, tak jak wymagają tego inne rodzaje butów.
Gdy stan konia się poprawi, kolejnym ważnym krokiem w rehabilitacji będzie ruch. Elastyczność całego Scoot Boota pozwala również na naturalny ruch kopyt, co pobudzi przepływ krwi i przyspieszy regenerację. Na tym etapie usunięcie dodatkowych ochraniaczy z butów, ale nadal utrzymywanie konia w bucie, jest delikatnym sposobem na rozpoczęcie przejścia. W związku z tym Scoot Boots mogą pomóc Twojemu koniowi na całej drodze w wyzdrowieniu z przerażającej choroby.