Czy mój koń ma zdrowe kopyta?
Dużo mówi się o patologiach i nieprawidłowościach końskich kopyt, ale czym właściwie są zdrowe kopyta? Jak one wyglądają? Co czują? Jak pachną? Jak oddziałują na konkretnego konia? Jaką wpływają na ogólny „obraz” konia?
Zdrowe kopyto znaczy zdrowy koń.
Definicja zdrowego konia powinna brzmieć tak: to taki koń, który może poruszać się w każdym chodzie i po każdym terenie całkowicie boso!
I nie mam na myśli konia, który w metalowych podkowach jest w 100% „czysty”, ale nie jest w stanie przejść przez żwirowy podjazd bez „macania” podłoża.
Koń, który jest w 100% zdrowy – włączając w to 100% zdrowia kopyt – to taki, który może poruszać się bez żadnej zastępczej ochrony kopyt i utrzymywać szczytową sprawność na każdym gruncie lub terenie, który mu zaproponujemy.
Zdrowe kopyta są fundamentalnym przejawem ogólnego stanu zdrowia konia.
Zerknij na kilka kluczowych oznak zdrowych kopyt:
- Zdrowe kopyta wyglądają zdrowo – nie mają wypukłości, pierścieni, pęknięć i innych znaczeń na ścianach i na podeszwie;
- Zdrowe kopyta mają mocne, pełne strzałki, które są stymulowane obciążaniem i odciążaniem;
- Zdrowe kopyta mają mocne piętki, z rowkami o prawidłowej głębokości;
- Zdrowe kopyta mają prawidłowy kształt; przednie są bardziej okrągłe niż tylne;
- Zdrowe kopyta lądują nieco mocniej na bocznej części piętki, a następnie „przetaczają się” do środka pod wpływem obciążenia;
- Zdrowe kopyta nie wykazują żadnych oznak infekcji grzybiczych lub bakteryjnych;
- Zdrowe kopyta mają zdrową linię koronki, patrząc od tyłu kopyta, znajduje się 5 cm od ziemi i tworzy prawie prostą linię;
- Zdrowe kopyta nie mają flar, gdzie ściana oddziela się od podeszwy;
- Zdrowe kopyta nie mają zawężonych piętek;
- Zdrowe kopyta nie mają nieprzyjemnego zapachu;
- Zdrowe kopyta są prawidłowo wyważone, w zależności od potrzeb danego konia, jednak przy zachowaniu ogólnie przyjętych parametrów dotyczącymi kątów oraz długości.
Miej przy tym w pamięci, że kopyta koni z różnych regionów świata wyglądają inaczej. Tereny podmokłe czy trawiaste, nie eksploatują i nie zużywają kopyta tak samo, jak suche i jałowe obszary pustynne.
Poruszanie się głównie po skalistym podłożu powoduje, że kopyto „włącza” funkcję silnie ochronną tworząc zrogowaciałą podeszwę, która z czasem staje bardziej płaska. Podczas gdy konie poruszające się po miękkim podłożu, mają podeszwę gładką i bardziej wklęsłą.
Pamiętaj też, że konie rodzą się z doskonałymi, małymi kopytami, które są w stanie pokonać długie kilometry zaledwie kilka godzin po urodzeniu. Oczywiście są wyjątki, jednak koń urodzony na wolności ze zdeformowanymi kopytami, nie przetrwa długo na tym świecie.
Ogólnie rzecz biorąc, konie nie rodzą się ze „złymi kopytami”. Słyszy się o pewnych rasach, że mają „złe kopyta”. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji, ich kopyta mogą być równie zdrowe jak pozostałych zdrowych koń, niezależnie od hodowli.
Pielęgnacja kopyt obejmuje dietę, środowisko, warunki hodowli i ogólną opiekę zdrowotną! Nie można oddzielić pielęgnacji kopyt od ogólnej „pielęgnacji konia” i zapewniam Cię, że zrozumienie tego, to krok milowy w zapewnieniu dobrostanu Twojego Przyjaciela i jego pięknych kopyt.
Spójrz więc na kopyta własnego konia i powiedz, co widzisz?
Artykuł na podstawie materiałów marki Scoot Boot.